Wspólnota Żywego Różańca

Początki Żywego Różańca sięgają, po wojnie, roku 1945, gdy proboszczem parafii był ojciec Bogumił Talarek - franciszkanin. Obecni członkowie wspominają, ze ich rodzice należeli po wojnie do tej wspólnoty. W kościele znajduje sztandar ufundowany w 1972, za czasów ks. Gawlika ówczesnego proboszcza, który powołał do życia różę męską. Obecnie wspólnota liczy cztery róże żeńskie i jedną męską i gromadzi około 100 osób.

Po erygowaniu drugiej parafii w Nowym Dworze Gdańskim, pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi, część osób z Żywego Różańca z naszej parafii utworzyła zalążek nowej wspólnoty różańcowej, w nowej parafii.

Delatorami poszczególnych róż są:

• Jadwiga Młynarska - róża św.
  • Zofia Bania - róża św.
  • Anna Nowakowska - róża św.
  • Agnieszka Wójcik - róża św.
  • Krzysztof Talarek - róża św.

Do lipca 2004 roku opiekunem wspólnoty był zawsze aktualny proboszcz parafii. Od lipca 2004 roku opiekunem Żywego Różańca jest ks. Mirosław Górski na prośbę obecnego proboszcza ks. Antoniego Mikielewicza.

Wspólnota spotyka się na zmianie tajemnic co miesiąc przez cały rok: róże żeńskie w każdą I niedzielę miesiąca po mszy o godz. 7.00. Jest to zawsze msza za zmarłe siostry z tej wspólnoty, a róża męska zawsze po sumie o godz..10.00 w II niedziele miesiąca. Spotkania odbywają się w salce parafialnej. Omawiamy tam intencje ogólne i misyjne na dany miesiąc, sprawy bieżące dotyczące wspólnoty (pielgrzymki, wyjazdy na drogi krzyżowe, filmy religijne), sprawy organizacyjne i wynikające z kalendarza liturgicznego oraz potrzeb wspólnoty parafialnej. Każdego roku w styczniu, gromadzimy się na wspólnej mszy św i spotkaniu. Opłatkowym.

Podobne spotkania ma miejsce w święto Matki Bożej Różańcowej, które przypada 7 października. Siostry różańcowe obejmują specjalna modlitwą kapłanów pracujących w parafii tzw. „Margeritką". Każda osoba w jeden dzień tygodnia, modli się cały rok w intencji jednego kapłana. W jednej „Margeritce" jest 7 osób, stosownie do 7 dni tygodnia. Niektóre z pań należą też do „Nieustającego Różańca" odmawianego w parafii. Każdego dnia w tygodniu i w niedzielę, na pół godziny przed mszą św. „Wspólnota" modli się w poszczególnych intencjach, odmawiają różaniec, koronkę, litanie, nowenny inne modlitwy.

W poniedziałek do św. Józefa za rodziny i parafię; wtorek za ubogich i biednych, bezdomnych, rodziny wielodzietne do św. Antoniego; we środę do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy; w czwartek do Przemienienia Pańskiego; w piątek do Miłosierdzia Bożego; w sobotę za powołania kapłańskie i, zakonne i do życia konsekrowanego, a w niedziele śpiewają Godzinki ku czci Matki Bożej.

Żywy Różaniec prowadzi w parafii nabożeństwa Fatimskie, od maja do października z innymi osobami oraz prowadzi różaniec przez cały miesiąc październik. Włączając się w życie parafii pomagają między innymi w roznoszeniu opłatka, sprzątają co tydzień kościół, robią jeden ołtarz na Boże Ciało, opiekują się wszystkimi chorągwiami i sztandarami, przygotowując i dekorując zawsze do różnych uroczystości religijnych (Rezurekcja, Boże Ciało, Odpust parafialny i inne).

Niektóre siostry jako wolontariuszki opiekują się chorymi w miejscowym hospicjum (ZOL) i w domach. Są też fundatorami szat liturgicznych, a przede wszystkim stanowią ogromne zaplecze modlitwy za całą parafię, pracujących w niej kapłanów, wyświęconych z parafii księży, naszych kleryków i wszystkich prac podejmowanych przez proboszczów, w celu upiększania naszego kościoła i jego otoczenia. Wspólnota zaprasza innych do modlitwy różańcowej i tworzenia kolejnych róż różańcowych w naszej parafii.